Jak nemít puchýře a smradlavé triko při výletě v přírodě

Mám ráda procházky přírodou, povídání si za chůze, výlety na místa, kde je možné se rozhlédnout do kraje. Vidět krásu přírody ze shora. Kochat se pohledem do kraje a sdílet radost s ostatními.

Pamatuji si na doby, kdy jsem nenáviděla cestu do kopce nebo delší výlety. Nechápala jsem, jak je možné, že ostatní turisti jsou svěží, nesmrdí jim triko na dálku nebo neloví v batohu náplasti.

Delší výlet v přírodě byl pro mě peklo. Žádná „lehkost bytí“ a nadšení z výhledů z nejvyšších míst. Jen ty myšlenky, jak se mi lepilo a studilo triko a kam se schovat a převléknout se. Jak našlapovat, abych zase neměla odřené paty a nebolely mě prsty u nohou.

A když přišla drobná přeháňka, tak jsem byla v pasti. To jsem raději brala do batohu ještě pláštěnku, kdyby třeba i foukalo. To byl teprve fajn pocit.

Pak jsem potkala jednoho zajímavého turistu

Na výlety si bral oblečení, které označoval jako funkční. Vůbec si nemusel nechat kazit dojem z výletu tím, čím já. A po pár výletech s ním, mi bylo jasné, že když chci zlepšit pocit z cestování, musím změnit svoji výbavu na cesty.

Můj vztah k výletování se pak neuvěřitelně změnil.

Cestou do kopce jsem mohla povídat s ostatními a nenechat se rušit nepříjemnými pocity z nekvalitního oblečení. Bylo mi i jedno, že trochu prší nebo fouká.

Chceme, aby si také další nadšení cestovatelé mohli nerušeně užívat svých výletů, a proto jsme s Láďou natočili video a napsali několik tipů a doporučení, abyste se na cestách cítili pohodlně a měli i jistotu, že třeba zápach vašeho trika nevadí vašemu okolí.

Mimochodem. Už chápu to rčení, „není špatné počasí, ale špatné oblečení

Podívejte se na video s odborníkem, který vám poví, na co si dát pozor, když nakupujete vybavení na cestování.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

A jaké jsou Láďovy osobní zkušenosti a postřehy?

Je rozdíl, když na horách vidíte někoho, kdo si užívá výlet nebo někoho, kdo jen nadává, že se moc potí, že mu je zima nebo teplo, výlet si neužívá a je cítit i za zatáčkou.“

TRIKO pohodlné, rychle schnoucí a pachům odolávající nebo zapáchající levné neustále studící na zádech?

Vyzkoušel jsem mnoho materiálů a značek, abych dospěl k oblečení, ve kterém se budu cítit pohodlně v jakékoliv situaci a počasí. Objevil jsem materiál z ovčího merina. Konkrétně mám oblíbenou značku Devold, s kterou mám výbornou zkušenost. I tričko od Moiry obsahující merino není špatné. Patří sice k těm dražším, ale za komfort si prostě musíte připlatit, zde se to určitě vyplatí.

Výhodou je, že se v tomto materiálu nepomnožují bakterie a triko i po několika zpoceních nesmrdí. Materiál je příjemný, lehký a rychle usychá. Dobře odvádí vlhkost do případných dalších vrstev.

SPODNÍ PRÁDLO – chci se cítit jako v bavlnce nebo bojovat s vlkem?

Boxerky vhodné velikosti, které vynikají vlastnostmi a výhodami jako jsem popsal u trika, neškrtí, nezařezávají se, rychle usychají. Celoroční využití a komfort zaručen. I zde zvítězila značka Devold.

pozn. Dana doporučuje sportovní podprsenky od Moiry a tanga raději nechat na rande ve městě.

PONOŽKY 1 pár komfortní nebo 10 „umělých“ párů za 100,-Kč?

Můj známý se zhrozil, když jsem mu řekl, kolik jsem zaplatil za ponožky. Vždy mi argumentoval, že za tu cenu koupí 10 párů. Nevím, jak často si ponožky měnil, ale vím, že když si sundal boty, byla to hrůza. Zamořil celou místnost a zničil si i boty, protože zápach se „zažral“ do nich a i čisté ponožky mu hned smrděly. Nekoupil bych si takové, ani kdyby mi za ně platili.

Chcete-li, abyste se vyhnuli trapasu při sundání bot, zainvestujte do kvalitních ponožek! Rozdíl poznáte i při nošení. Dobře sedí, neposouvají se a tím předcházíte i puchýřům.
Mým favoritem jsou české ponožky „Trek“ od Moiry. Nosím je celoročně. Jsou komfortní v jakékoliv botě a příležitosti. Nosím je v běžecké botě i pohorkách.

pozn. od Dany- taky nosím na výlety ponožky Trek od Moiry do pohorek, na cvičení pak jejich fitness varianty. Mají i holčičí barvy 🙂

BUNDA nepromokavá nebo pro potní kúru?

Řada značek umí vyrobit dobrou technickou bundu, jen je třeba opět dobře vybírat a připlatit si za kvalitní materiály, pokud chcete cestovat „s klidem v duši a suchou kůží“.

Osvědčila se mi česká značka High Point. Bunda nebyla levná, ale co víc potřebujete na cestách než kvalitní bundu…
Bunda je nepromokavá, měla by být částečně propustná pro pot, rychleschnoucí, odolná proti větru, s větráním v podpaží, dostatkem kapes, regulací rukávů nad zápěstím, dostatečně velkou stahovací kapuci s malým kšiltem, zesílenými partiemi proti prodření.

Kdykoliv hlásí možnost deště nebo větru, volím tuto bundu – v létě i v zimě.
Nejdůležitější 2 faktory tedy odolná proti větru a dešti.

Kalhoty pro parádu nebo funkční?

Volím z dvou druhů kalhot. Na déšť a na pěkné počasí.

Při deštivé předpovědi volím částečně nepromokavé kalhoty od High Pointu. Jsou navíc zesílené na kolenou pro případ pádu, dole zip na úpravu šířky nohavice. Pohodlné, stahovatelné, dostatek kapes, rychleschnoucí, pružné, částečně větru odolné.

Při pěkném počasí volím kalhoty s odepínacími nohavicemi. Mohu tedy kdykoliv nohavice odepnout a jít dál s komfortem kaťasů. Osvědčila se mi značka Bushman. Plátěné pohodlné kalhoty – slušně vypadající – možno vzít i jinam než na túru, praktické, hodně vydrží.

BOTY – puchýře, přeskáče nebo pohodlí?

U bot je nejdůležitější účel, pro jaký je potřebujete. Proto je tolik druhů bot (běžecké, městské, sandály, pohorky atd.). A podle toho je i vybíráte. Neřešte moc barevné provedení, ale soustřeďte se na své pohodlí!

Co se týká bot na túru, dělím je na dva druhy. Lehké, vyhovující pro české podmínky a těžké odolné vodě, sněhu, mrazu – zbytečné nosit v létě.

Po většinu roku nosím lehké kotníčkové pohorky. Opravdu je znát váhový rozdíl mezi botami i měkkost podrážky. Mám textilní pohorky, které částečně odolávají vodě. Jsou pohodlné, lehké, „měkká“ podrážka, možnost nošení skoro celoroční. Jen ne do velkého vlhka či mrazu.

Na pohyb v zimě, mraze, mokrém sněhu mám kožené kotníčkové pohorky značky Lowa s membránou Gore-tex. Opravdu vhodné, odolné, jen těžší a tvrdší. V létě je nenosím. V zimě ale jistota zaručena.

Co je důležité při zkoušení boty: aby bota byla pohodlná (jsou boty s užší a širší špičkou), aby nikde netlačila, aby splňovala účel, pro který ji kupujete.

Opět bych se nebál připlatit. Mokré nohy s otlaky nebo sucho v botách a pohodlí? Každý si musí zvolit.

10 mýtů o seznamování v dnešní době Hanouskovi

10 mýtů o seznamování v dnešní době

Botu zkouším ve středně silných ponožkách (Trek – Moira), tak, aby mi byla naprosto komfortní. Kdyby noha během delší chůze napuchla, mohu si vzít slabší ponožku. Kdyby bylo potřeba silnější ponožku, můžu vyměnit například za Moira – Thermo. Silnější ponožka v botách udělá lepší komfort a ještě ochrání nohu.

Pro případ puchýřů a otlaků se nám osvědčily gelové náplasti Compeed, které se dají aplikovat ihned při pocitu dření. Skvělá záležitost, dá se s nimi sprchovat, zamezí tření, noha se hojí, dá se dál chodit…

pozn. od Dany- kamarádka, která běhá orienťák si gelové náplasti této značky také pochvaluje. Dříve svoje dokrve rozedřené paty mazala indulonou, aby mohla druhý den běžet zase. Z mého doporučení je nadšená dodnes 🙂 A jiná kámoška tuto gelovou náplast využila, když se opařila na ruce při kempování v divočině, dobře se to hojilo i na cestách.

Komfort, jistota, pohoda!

Vše, proč koupit vhodnou technickou výstroj- outdoorové oblečení, by se dalo shrnout slovy komfort, jistota, pohoda.

Ať zvolíte jakoukoliv značku, dbejte na kvalitativní vlastnosti, praktičnost, materiály a nebojte se zainvestovat větší peníze, zde se to vyplatí! Kvalita totiž vydrží roky, a když nezvolíte právě supermoderní vzor na jednu sezonu, tak budou dělat radost léta.

Ať se i vám podaří najít skvělé pohodlné a praktické oblečení a užíváte si výlety s jistotou a v pohodlí!
Láďa a Dana Hanouskovi

Singl cestování za poznáním přináší možnost poznávat krásná místa, kam byste sami nejeli a potkávání se s dalšími pohodovými lidmi, co jsou právě nezadaní.
Poskytujeme nezadaným jedinečnou možnost seznamování v reálném prostředí a možnost poznávat se s dalšími nezadanými obdobných zájmů. Díky akcím, článkům, elektronickým knihám a konzultacím jsme pomohli od roku 2006 již několika stovkám lidí ke spokojenějšímu životu partnerskému i rodinnému. Vedle řady elektronických knih z oblasti seznamování a singl života jsme s Robertem Breadonem spoluautory knihy N1 o neurolingvistickém programování.