Jsem ve své oblíbené kavárně a je zde neobvykle živo. Kolem sedí dvojice žen, které řeší své zážitky z partnerského života. Vypadá to, že téma u každého stolku je podobné. Nedoslýchavost partnera. Nebo mužova opakovaná ztráta krátkodobé paměti.
„Zase jsem hystericky řvala. A zase se nic nestalo. Nic nepochopil!“
„Je asi hluchej. A musí být i slepej! Jinak to není možný!“
„Představ si, že mi dal kytku v květináči! Prý to je praktické. Na to mu kašlu! Už 1000x jsem mu říkala, že chci kytku do vázy. Co uschne a nedá se nikam zasadit.“
Je neuvěřitelné, že to slyším právě teď, když před sebou mám knihu o partnerské komunikaci. Tolik příběhů a příkladů, co je slyšet právě tady na tomto místě, by taky dalo knihu.
A jejej.. „dobrá“ kamarádka druhé právě radí, ať na to kašle, nic neřeší, sbalí příteli kufr a pošle ho o dům dál. Někdy mám pocit, že takové zaručené rady pocházejí od těch žen, které chtějí mít častěji kamarádku pro sebe. Na hodně dlouho.
Když si vzpomenu na svoje „hysterické“ období, kdy jsem netušila, že zvýšením hlasu, rozkazovacím postojem nebo příkazem se požadavek do hlavy chlapa nedostane ani rychleji, ani naléhavěji. Kdy mě ani nenapadlo se zamyslet nad tím, proč muž tvrdí, že určitou informaci nebo prosbu ode mě nikdy neslyšel (rozuměj: Prosba o posunutí skříně vyslovená z koupelny právě v době, kdy chlap pracoval u PC).
Pohledem zpět se často zdá vše humorné. Tedy někdy předstírám, že ta vzpomínka je humorná, protože některá moje vystoupení a témata hovoru bych si raději nepamatovala. Ale ještě větší kalibr než opakované nebo hlasité požadavky jsou požadavky nevyřčené. Takové ty přání typu „však je to jasné“, „to si přece muž domyslí“. Nedomyslí. Chlap neumí ani číst myšlenky, ani není vědma. Tedy alespoň můj manžel tento dar nemá. Podle hovorů u okolních stolků bych se vsadila, že ani tyto ženy nežijí s mužem zázračných mentálních schopností.
Bylo by skvělé, kdyby měly to štěstí jako já a objevily knihu nebo moudrou ženu, která jim vysvětlí zákonitosti komunikace mezi ženou a mužem. Může pak nastat ideální stav, kdy muž naslouchá a slyší a kdy nemá příjem zcela vypnutý, protože se na něho valí lavina emocí, se kterou si neumí poradit. Jo jo..muž zvládá řešit jen jednu věc. A emoce své ženy nebo emoce kolegyně v práci ve spojení s nějakým požadavkem to rozhodně nejsou.
Ženy mějte své muže rády a mluvte na ně „jejich“ řečí. Zkuste důležité záležitosti neřešit, právě když sleduje fotbal nebo jiný sport v televizi.
Nečekejte, že si něco domyslí nebo mu dojde samo, že má opravit věšák na prádlo, protože jste ho mezi řečí jednou větou informovala, že „ten šroubek vypadá povoleně“.
A tak až příště od něho uslyšíte, že „tohle jsi nikdy neříkala“, tak se zamyslete. Kdy a při jaké příležitosti jste mu to sdělovala? Zda se na vás díval, nebo si řešit nějakou svoji záležitost a předstíral, že vás poslouchá. Jakým způsobem jste to sdělovala.
Muži mají totiž komunikační centra rozdílná od žen, a tak se často stává, že jejich radar informaci vůbec nezachytí nebo ji vyhodnotí úplně jinak, než jste chtěla.
Jsem vděčná, že jsem přijala fakt, že muž a žena jsou rozdílní tvorové a každý funguje jinak. Život je hned jednodušší. Své zkušenosti a získané vědomosti předávám ženám a mužům při konzultacích a mentoringových setkáních.
Jsem šťastná, když vidím pozitivní pokroky, zachráněná partnerství, pochopení chování svých blízkých žen či mužů.
A protože nám není lhostejné, že si muži a ženy často nerozumí, že se tento předmět neučí na základních školách, zveme vás na seminář Jak porozumět opačnému pohlaví. Podívejte se do kalendáře akcí a nebo se přihlaste na 30 denní online kurz Rozdíly mezi mužem a ženou (e-mailový kurz, online) přihlaste se včas zde.